Haber

Bakan Yanık: “Sıfır dakikada sahaya indik”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Birçok arkadaşımız depremzede olmasına rağmen sıfır dakikada sahaya çıktık” dedi.

Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulunan Bakan Yanık, bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların birebir yardım ana deposundaki faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Öncelikli olarak kadın, çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşları dini alanlara götürdüklerini belirten Yanık, “Depremlerin hemen ardından ilk olarak pansiyonlarımızı güvenli alanlara taşıdık. Depremin zararı ne olursa olsun çocuk derneklerimizi, engelli derneklerimizi ağırladık. , yaşlı dernekleri ve huzurevleri, kadın dernekleri ve misafirhanelerde hızla kadın ve çocuklarımızı güvenli alanlara çektik” dedi.

“Sıfır dakikada sahadaydık”

Bakan Yanık, depremin ardından ilk dakikalarda bakanlığına bağlı yetkililerin sahada olduğunu belirterek, “Bakanlığımızın Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde acil durum ve afet durumlarında iki ana sorumluluğu var. psikososyal destek sağlamak, diğeri ise birebir yardım ve depo yönetimi sağlamak.Psikososyal güçlendirme çalışmalarında ana mottomuz sıfır dakikada sahada olmak.Gerçek olmak.Devam edeceğiz” dedi.

5’i mobil olmak üzere 210 sosyal market açıldı

5’i mobil olmak üzere 210 sosyal marketi hizmete açtıklarını belirten Burning, “İkinci asli sorumluluğumuz ise bağış ve depoların idaresiydi. Yerel yönetimimiz ve AFAD ile koordineli bir şekilde önce büyük bir marketi teslim ettik. Sarsıntı bölgelerimizde, hudut kapılarımızdan, yurt dışından bire bir bağış depoları Bağışlar için sınır bölgelerinde kurduğumuz antrepolar ile gerekli antrepo çalışmalarını gerçekleştirdik.Şu anda 59 depo ile vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. deprem bölgelerinde ve 16’sı sınır kapılarında olmak üzere 85 depomuzda.Halkımıza yardım ulaştırılması için sosyal marketlerimizi hızla hayata geçirdik.Bugün prestiji ile 205 sosyal marketimiz deprem bölgesinde hizmet veriyor” sosyal marketlere ulaşamayacak olan vatandaşlarımız için mobil sosyal marketler oluşturduk. Şu anda 5 mobil tırımız var ama önümüzdeki günlerde bu sayıyı 10’a çıkaracağız” dedi.

347.000 koruyucu aile başvurusu

Bakan Yanık, depremin ardından 1 Ocak – 6 Şubat arasında 660 koruyucu aile başvurusu aldıkları halde, 6 Şubat – 28 Şubat arasında 347 binden fazla başvuru aldıklarını belirtti:

“1 Ocak-6 Şubat arasında bakanlığımıza 660 koruyucu aile başvurusu olurken, 6 Şubat-28 Şubat arasında 347 binden fazla koruyucu aile başvurusu oldu. “Şu ana kadar Asyalı ekiplerimiz 4 bin 808 işçi ve 750 araçla aynı yardım operasyonunu sürdürüyor. Çadır kentlerimizde bulunan 80 engelli vatandaşımızın rehabilitasyon desteğine ihtiyacı olduğunu fark ettik. Onları da tekrar teşkilatlarımıza yerleştirdik.” – KAHRAMANMARAŞ

ilkadimajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu